Tycker Marita Ulvskog att det var ”människohandel” när svenskar utvandrade till USA för att söka efter lyckan? Tycker Marita Ulvskog det är “människohandel” när människor åker till Danmark och Norge för att hitta ett jobb?
Antagligen tycker hon det och det är väldigt tråkigt. För med hennes ordbruk, skapar hon en konflikt mellan människor och det är verkligen något som vi inte behöver under dessa tider. Men jag antar att hon vill vinna tillbaka en del väljare som har flytt till Sverigedemokraterna. Vi får se hur det går. Det vidrigaste med Marita Ulvskog utspel är att hånar alla som har fraktats över Atlanten som slavar och samtliga traffickingoffer som fraktas runt världen!
Läs SvD – Ulvskog vill investera i nya jobb.
Annars så står Marita Ulvskog fast vid att hon vill ge EU mer makt över medlemsländernas arbetsmarknadspolitik. Som jag har skrivit tidigare har inte EU fullständig makt över medlemsländernas arbetsmarknadspolitik. Ifall EU får fullständig makt över medlemländernas arbetsmarknadspolitik så är risken att den svenska avtalsmodellen försvinner till förmån för minimumlöner.
“Im disgusted”
// Edvin
Twingly och Intressant.




Marita Ulvskog är en galen svenskfientlig rasist och kommunist, men det är självklart att “arbetskraftsinvandring”, “fri rörlighet”, utstationeringsdirektiv och dylik nyliberal skit försämrar för svenska löntagare. Den enda lösningen är att rösta på Sverigedemokraterna, som är det enda partiet som värnar om Sverige, det svenska folket och svenska löntagare.
För övrigt heter Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson och ingenting annat! Ska det vara så svårt?
Både Marita Ulvskog och du, Edvin Alam, är hycklare. Era svenskfientliga partier har röstat igenom på ett högst odemokratiskt sätt och utan att tillfråga folket röstat igenom EU:s nya grundlag Lissabonfördraget, vilket är högförräderi mot det svenska folket. Lissabonfördraget kommer att göra att EU basar över svensk arbetsmarknadspolitik. Sverige måste gå ur EU omedelbart!
oj oj oj! Världen går under för att jag stavade fel. Tack förövrigt. På vilket sätt är jag en hycklare. Vet du ens vad jag tycker kring Lissabonfördraget?