Läser på Rapports hemsida att Socialdemokraterna och Alliansen har gjort upp och ge SÄPO möjligheter att använda sig av FRA:s signalspaning. Det är oerhört tråkigt i synnerhet eftersom att det inte finns någon egentlig anledning. Istället tycker jag det är rimligare och viktigare att ansvariga på SÄPO utbildar personalen att läsa egna mail än vanliga medborgares.
Well well, here we go again. Verkar som att det är dags för en ny kampanj.
// Edvin




Det är väl inte bara SÄPO som missköter sitt jobb. Jag tycker att man skall tillsätta en utredning som granskar vilka organisationer som verkligen sköter sitt jobb på det sätt som det är tänkt.
(om det finns några sådana organisationer kvar)
Nu för tiden är det ju viktigare att i första hand se till att få ut så mycket lön som möjligt. Jobbet kommer först i andra eller tredje hand.