Ett slag mot arbetslösa, ensamstående kvinnor, invandrare, socialbidragstagare, sjuka, kvinnor, plankare, innerstadskids som leker vänser etc.

En kortis - Socialdemokraternas föreslår att höja priset på SL-kortet (månadskortet) med 50 kronor från dagens 690 kronor till 740. Det är ett slag mot alla kvinnor, barn, invandrare, socialbidragstagare, arbetslösa, sjukskrivna, ensamstående föräldrar mot miljön, mot Stockholmsregionen i stort, mot alla plankare och så vidare. Skämtåsido. Nu lämnar jag pajasdebatten kring kollektivtrafiken bakom mig. Stockholm växer och med tanke på att kollektivtrafiken varit eftersatt i trettio år och även behöver byggas ut åt alla håll i vår fantastiska region så är det positivt att Socialdemokraterna tagit ett halvt steg i rätt riktning. Det är oerhört lätt att sitta med armarna i kors och fatta beslut om att inte bygga ut kollektivtrafiken, när Stockholm växer, till förmån för annat men det leder bara till ökad trängsel och slitage samt sämre tillgänglighet och punktlighet.

// Edvin

0 Svar till “Ett slag mot arbetslösa, ensamstående kvinnor, invandrare, socialbidragstagare, sjuka, kvinnor, plankare, innerstadskids som leker vänser etc.”



  1. Kommentera

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s




Edvin Alam's Facebook Profile

Twitter-uppdateringar

 

maj 2011
m ti o to f l s
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 779 other followers